Dřevo jako stavební materiál se používá již tisíce let a rozhodně to zatím nevypadá, že by se na tomto faktu mělo něco změnit. Mezi nejoblíbenější dřeviny patří například dub, smrk a jasan. Hlavně posledně jmenovaný zástupce zažívá v posledních letech svou renesanci.
Kdysi se jasan používal hlavně k výrobě sportovního vybavení a pracovních nástrojů, jelikož vyniká nejen pevností, ale je rovněž i velmi pružný. Jeho využití je ale mnohem širší. Běžně se z něj zhotovuje také nábytek a v neposlední řadě i obložení stěn a stropů a samozřejmě také podlahy. Jasanová masivní podlaha má řadu obdivovatelů. Je totiž velmi kvalitní a přitom není předražená. Dokonce je možné si vybrat i barvu podlahy. Lidé preferující světlé barvy jistě ocení podlahu z amerického jasanu, který je sněhobílý. Milovníci spíše tmavších tónů budou naopak spokojení s evropským typem jasanu, který běžně roste i v našich lesích.
Podlahu z jasanu lze vytvořit hned několika způsoby. Nejčastěji se používá metoda, kdy se jednotlivá prkna přivrtávají na OSB desky, respektive do dřevěných hranolů. Velmi oblíbená je i pokládka na sponky. Ta se používá ale hlavně v místnostech s menšími rozměry, ale dá se využít i ve větších pokojích. Specialitou je pak lepení desek k podkladu. Tuto metodu využijí hlavně lidé, kteří si chtějí do podlahy zabudovat topení.
Důležité je, aby se u stavby jasanové podlahy dodržovala určitá základní pravidla. Rozhodně by se nemělo pracovat v místnosti, kde panuje až příliš vysoká vlhkost. Hodnoty okolo 50% jsou ideální, vše nad 60% je však už moc. Vlhkosti se dá ale snadno zbavit, stačí přes noc nechat celou místnost důkladně vyvětrat. Jelikož je jasan na vlhkost náchylný, je nutné před zahájením prací desky naimpregnovat a také ochránit před dřevokazným hmyzem pomocí patřičného ochranného nátěru.