Při stavbě rodinného domu či mezonetového bytu se neobejdete bez schodiště. Velmi důležité je rozmístění schodiště a návaznost jednotlivých místností. Obytný prostor tak budete využívat efektivně.
Máte-li jasno, jaké budou v domě či bytě plnit jednotlivé místnosti funkci a kam umístit dubové schody a schodiště, vyvstane vám řada otázek. První z nich je například jak postavit schody, aby byly příjemné pro chůzi a zároveň bezpečné?
Příjemnou a bezpečnou chůzi získáme správným sklonem schodišťového ramene, ale i proporcemi jednotlivých stupňů. Je potřeba mít dostatečnou šířku schodů, aby se na každý z nich vešla celá plocha chodidla. Při chůzi po schodech bychom neměli dělat zbytečně dlouhé nebo krátké kroky. Ideální výška schodů je 15 – 18 cm, což je šířka stupňů 27 – 33 cm. Všechny schody každého ramene by měly být stejně vysoké a široké. Pokud je potřeba vyrovnat nerovnosti mezi dvěma místnostmi, je vhodné umístit tam tři schody hned za sebou.
Pokud nemáte v interiéru dostatek prostoru pro masivní dubové schody a schodiště, je třeba zvolit architektonicky originálnější řešení, tedy schodiště s prudším sklonem. Tento typ schodiště se používá především v podkroví. Jedná se o schodiště bez čelní strany schodu. Další variantou jsou schody tzv. Mlynářské, kde se střídají nášlapné plochy vpravo a vlevo. Bezpečí při chůzi je zajištěno pomocí zábradlí.
Masivní dubové schody a schodiště vytváří základní kostru interiéru a dodává mu osobitý ráz. Schodiště může splynout s vybavením bytu nebo naopak vynikat. Schodiště z kvalitního dubového dřeva zaujme na první pohled. Vyrobíme vám dubové schody a schodiště na míru vašemu interiéru.